Wgniotka po stłuczce? To nie problem


Niemal każdy właściciel samochodu miał choć raz do czynienia z wgnieceniami blachy. Czy to podczas stłuczki z innym pojazdem, uderzenie drzwiami w słupek czy od uderzenia kamieniem powstaje nieestetyczny ślad. Większość kierowców pragnie jak najszybciej się go pozbyć. Jednak usuwanie wgnieceń nie zawsze wiąże się z ingerencją głęboko w strukturę blachy. Obecnie technika poszła do przodu i warsztaty oferują prostowanie karoserii bez potrzeby „wyklepywania” i „nakładania szpachli”. Jak wygląda usuwanie wgnieceń w Krakowie po stłuczce?

Jakie są obecnie metody usuwania wgnieceń? 

Ostatnio coraz bardziej popularną metodą usuwania wgnieceń jest tzw. PDR. Na czym ona dokładnie polega? Jej zasadniczym celem jest wyciąganie wgniotek bez potrzeby lakierowania. Należy jednakże pamiętać, że nie każde wgniecenie można w ten sposób usunąć. Przede wszystkim lakier nie może być w żaden sposób naruszony, w innym przypadku cała usługa traci sens. Po takim „zabiegu” nie ma żadnych śladów jakiejkolwiek ingerencji. Kolejną metodą jest masowanie blachy, czyli przy użyciu specjalnych młotków wykorzystuje się sprężystość blachy, aby powróciła do pierwotnego kształtu. Często wykorzystywanym sposobem jest także hartowanie. Polega ono na nagłej zmianie temperatur – najpierw blacha jest podgrzewana, a następnie szybko chłodzona. Niestety, minusem tej metody jest częste uszkodzenie lakieru. Należy pamiętać, że powyższe metody nie zawsze są do końca skuteczne i mimo starań należy nałożyć szpachlę, a następnie starannie polakierować wgniotkę po stłuczce. Mimo wszystko wyciąganie wgniotek cieszy się coraz większą popularnością i ze wszystkich wymienionych sposobów jest ona najskuteczniejsza. 

Jaki jest koszt usuwania wgnieceń?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Tego typu usługi muszą być indywidualnie wyceniane, gdyż na pozór podobne wgniecenia różniące się między sobą jedynie centymetrami, często wymagają nieco innej naprawy. Cena jest także zależna od tego, czy fachowiec będzie miał swobodny dostęp od wewnętrznej strony wgniecenia. Trzeba wziąć również pod uwagę to, że czasami zachodzi konieczność zdemontowania niektórych części. Dlatego po każdej stłuczce, czy uszkodzeniu karoserii należy udać się do warsztatu na indywidualną wycenę. Osoba wykonująca usługę musi obejrzeć uszkodzenia, aby ocenić czy naprawa może być kłopotliwa, a także ile czasu najprawdopodobniej zajmie. Po wstępnej analizie fachowiec dobierze również odpowiednią metodę, która w danym wypadku będzie najskuteczniejsza. 

Jak długo trwa usuwanie wgnieceń po stłuczce?

Tutaj również wszystko zależy od stopnia uszkodzenia karoserii, a także od tego czy fachowiec będzie miał swobodny dostęp do wgniotki od wewnątrz. Zwykłe, pojedyncze wgniecenie np. po uderzeniu kamienia bez odprysku lakieru można naprawić w pięć minut. Wgniecenie powstałe po uderzeniu drzwiami w słupek zazwyczaj prostowane jest w ciągu godziny. Najgorzej wygląda sytuacja po intensywnym gradobiciu, a także wtedy, kiedy spadnie na niego kawał lodu. Wówczas musimy liczyć się z tym, że fachowcy będą potrzebowali kilku dni.