W jakich sytuacjach kursy BHP są konieczne?


Nie można zaprzeczyć, że szkolenia BHP są niezwykle ważne. Dzięki nim pracownicy danego przedsiębiorstwa mogą przypomnieć sobie wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa w firmie, a tym samym, zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Wedle kodeksu pracy pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, dajmy na to, obfituje w wiele firm świadczących usługi z z tym związane, które proponują także dojazd do takich miast, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Region ten jest zatem bardzo bogaty pod tym względem.

Co prawo pracy mówi o szkoleniach BHP?

Warto wyjaśnić, w jakich konkretnie sytuacjach szkolenia BHP są obowiązkowe – rzecz jasna tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe zaliczyć. Należy pamiętać jednakowoż również o okresowych kursach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w znacznym stopniu zależy od stanowiska, na którym jest dany pracownik. Jeśli mowa o robotnikach oraz osobach działających na niebezpiecznych stanowiskach, kurs BHP należy odbyć co roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni zaliczyć takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w zakładzie pracy.

Dlaczego warto zorganizować swojej kadrze szkolenia BHP?

Jeśli zatem posiadasz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, powinieneś położyć nacisk na zagwarantowanie swojej kadrze odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Zdecydowanie warto to zrobić, aby w przyszłości nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do niebezpiecznych sytuacji.

Wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje kursów BHP. Na samym początku każdy nowzatrudiony pracownik musi odbyć instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zagwarantowanie wszystkim nowym pracownikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie zawarte w kursie zasady można znaleźć w kodeksie pracy.

Szkolenie BHP – samodzielnie czy z pomocą fimry

Naszym zdaniem warto skorzystać z opcji przeprowadzenia koniecznego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje sprawnie i zrozumiale.

W każdym zakładzie pracy obowiązują określone zasady, oparte na kodeksie, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są niezwykle istotne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne, szkolenia BHP szczegółowo omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zgłębić wszystkie ważne kwestie, których trzeba przestrzegać na stanowisku, które się obejmie. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik zdobędzie wszystkie najważniejsze informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat metod ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego nie należy ich bagatelizować?

Mocnym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to szanse wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany okres powinni oni je odbywać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują przywilej do wykonywania swoich obowiązków w sposób bardziej świadomy. Warto zauważyć także, że przedsiębiorstwa zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są lepiej odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  nie zapominaj, jak bardzo jest ważne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdym zawodzie wszystkie osoby są narażone na potencjalnie groźne sytuacje. Z tego powodu każdy, bez wyjątku, powinien mieć chociaż w pobliżu podstawowy sprzęt medyczny oraz apteczkę. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku zagwarantuje możliwość oczekiwania na pogotowie po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródło: http://karczewski-bhp.pl/