Rozbiórka starego budynku – poradnik


Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na niedawno kupionej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem?

Przed wyburzeniem budynku zadbaj o formalności

Nade wszystko musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy wyburzyć dom zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości niezbędne jest uzyskanie szeregu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan wyburzenia. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Trochę inaczej sprawa wygląda, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie maszyny są niezbędne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samym wyburzeniem, niezbędne będzie zorganizowanie szeregu urządzeń, a najlepiej także grupy profesjonalistów. Trzeba mieć świadomość, że wyburzanie na własną rękę wymaga dokładności i rozwagi. Trzeba zacząć od postawienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się później od wyższych pięter w dół. 

Jak zutylizować gruz?

Istotne będzie znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego budynku. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie dużo, a może zapewnić nam ogromny komfort, szczególnie gdy działka jest względnie mała. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to doświadczenia, fachowej wiedzy, a przede wszystkim rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również posiadać rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z posesji.