Rodzaje i zastosowania betonu – ABC budowy


Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest nierzadko wykorzystywany przy tworzeniu odpowiedzialnych konstrukcji nośnych w formie fundamentów, stropów czy schodów. Jednak dzięki przekształceniom formy miksów betonowych możliwe jest też otrzymanie tworzyw o wyjątkowych właściwościach. Za sprawą takiego betonu możliwe jest tworzenie elementów, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.

Czym charakteryzuje się beton zwykły?

Beton zwykły jest dość często używany przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych jak na przykład ściany osłonowe czy też pustaki, w deskowaniach i jako wylewki. Mimo tego, że taki typ betonu jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić zimą.

Do produkcji tego typu betonu, używa się kruszywo naturalne jak przykładowo żwir albo kruszywo łamane jak między innymi granit.

Mając na uwadze normy europejskie, które opisują beton zwykły jako materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte także betony o specyficznych parametrach – jak przykładowo betony mrozoodporne, betony mostowe lub też betony hydrotechniczne.

Klasa betonu – o co w tym chodzi?

Każdy rodzaj betonu posiada określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale obowiązują z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie są oznaczone jako „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu poza literą są również liczby i określają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich a także zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

Wobec tego jeżeli chcemy zbudować domek jednorodzinny to przeważnie będziemy zmuszeni zakupić beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy z nich różni się w pewnej mierze mieszanką, a w konsekwencji gęstością i też zastosowaniem. 

Wyróżnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.

Przykładowo beton samozagęszczalny najczęściej użyjemy do zrobienia elementów żelbetowych, które powinny mieć skomplikowane kształty lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które mają za zadanie je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy budowaniu konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak dlatego, że charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na wilgoć, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to jest całkiem popularny w trakcie wykańczania pomieszczeń dlatego, że cechuje się niesamowitą wytrzymałością a mimo wszystko estetycznie się prezentuje. Elementom które są wykonane z takiego betonu można nadać każdy kształt, fakturę i barwę.

Jak widzicie istnieje wiele typów betonu i zanim dokonacie wyboru warto zainteresować się jaki model będzie dla nas wskazany. Powinniście też zatroszczyć się o to, żeby producent tego tworzywa był sprawdzony, a takiego na pewno znajdziecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z profesjonalnych firm produkujących beton, np Polgravel – beton i absolutnie nie będziecie rozczarowani kupując stamtąd tworzywo.