Po co komu dziś agregat prądotwórczy


Co to jest i do czego służy agregat prądotwórczy

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że pojawia się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najistotniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z elektryczności.

Gdzie więc sprawdzi się tę maszynę? W każdym miejscu, w którym nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na budowie, albo w sytuacji, kiedy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Takimi miejscami są dla przykładu szpital.

Silnik diesla, benzyna czy gaz ziemny w agregacie prądotwórczym?

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do działania odpowiedniego paliwa. U producentów kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. W zależności od tego jak dużą pojemność ma zbiornik paliwa, tak długo urządzenie będzie nam działać.

Generatory poza typem silnika różnią się przede wszystkim wielkością. Przez to urządzenia zasilane benzyną znajdą zastosowanie w innych miejscach i sytuacjach niż te na olej napędowy.

Generatory benzynowe

Generatory na benzynę są zazwyczaj wykorzystywane w domach albo przy małych placach budowlanych. Głównym powodem jest to, że są małe i ich cena jest przyzwoita. Co więcej urządzenia te są ciche, a ich silniki są łatwe do konserwacji i naprawy. Silniki napędzane benzyną są niestety mniej żywotne, ale zaletą jest to, że nie ma trudności z odpaleniem ich przy ujemnych temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są dużo droższe, ale i mają większy gabaryt, a oprócz tego cechuje je niskie spalanie paliwa i niewysoka cena oleju. Koniecznie musimy zaznaczyć, że są mało awaryjne pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie odstrasza, a to dlatego, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed tymczasowym niedoborem prądu. Wykorzystywane są na dużych obiektach budowlanych, w trakcie imprez plenerowych, czy w średniej wielkości firmach. 

Jednym z najbardziej zaawansowanych konstruktorów agregatów z silnikiem diesla jest przedsiębiorstwo Himoinsa – agregaty z silnikiem diesla

Agregaty na gaz

Na koniec zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż paliwo. Warto nadmienić, że jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na wysoką cenę są jednak w głównej mierze wykorzystywane przez zakłady przemysłowe. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto pomyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z dużymi przerwami w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – postaw na taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu idealnego natężenia i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w awaryjnych sytuacjach. 

Możesz także zainwestować w generator zasilany gazem w sytuacji kiedy posiadasz większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz pozytywnie zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli przerwa w dostawie prądu może sprawić, że poniesiesz ogromne straty finansowe albo jest to niebezpieczne dla czyjegoś zdrowia lub życia. W innym przypadku nie musisz płacić za tak drogi sprzęt, który będzie wykorzystywany sporadycznie.