Od czego zacząć naukę jazdy na rolkach?


Rolki to rodzaj aktywnego wypoczynku, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Wyjście na rolki może być dobrą okolicznością do spotkań towarzyskich w plenerze. Rolki mogą także być intensywnym treningiem bądź wyciszającą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi również coraz więcej gmin budując kolejne trasy. Powstają też szkoły, których celem jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te elementy sprawiają, że dyscyplina ta zyskuje na popularności.

Jak w związku z tym zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści możemy czerpać z jazdy na rolkach? Jak trudna jest nauka jazdy na rolkach?

Plusy płynące z jazdy na rolkach

Jazda na rolkach może dawać rozrywkę na wielu płaszczyznach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że praktycznie każdy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to fantastyczna idea pod kątem imprez towarzyskich. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów potrafi zbliżyć do siebie towarzystwo. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to możliwość sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od intensywności mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niskich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i dobrego humoru.

Nauka jazdy na rolkach jest warta przemyślenia, gdy chcemy się odpocząć. Rolki bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w rezultacie np. trudnego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny wytwarzane dzięki tej formie aktywności fizycznej dają siłę do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.

Zatem, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – warto się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki na starcie bywa trudne. Mimo wszystko jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Nauka jazdy na rolkach – od czego zacząć?

Po pierwsze jest to sport, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego radości. Na początek zatem warto wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samemu się przekonać.

Oczywiście początki bywają być niełatwe. Dlatego też warto pierwsze lekcje zbierać pod okiem doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach prowadzona przez osoby z doświadczeniem z pewnością będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą instruktorzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, jednak nawet doświadczeni rolkarze muszą być na upadki przygotowani. Szczególnie gdy nauka jazdy na rolkach jest na wczesnych etapach należy być gotowym na liczne wywrotki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przybranie należytej pozycji wyjściowej – tułów lekko pochyla się do przodu, a nogi nieznacznie ugina w kolanach. Pozwala to na utrzymanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z treningiem. Ponadto unikamy w ten sposób potencjalnych kontuzji.

Trenuj z rutyniarzami

Wszystkie nabyte w trakcie nauki zdolności będą później przez nas wykorzystywane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno napracować by nauka jazdy na rolkach była efektywna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne ośrodki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać szlify. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno pozwolić by uczeń się nie zrażał nawet w razie początkowych niepowodzeń.