Podstawy obróbki skrawaniem – czy wiesz czym jest np. dogładzanie długoskokowe?


Żeby bryły metalu zamieniły się w prawdziwe przedmioty, należy je ukształtować. Jedną z technik jest odlewanie kształtów w formie. Jednakże by osiągnąć wysoką precyzję, powinno się użyć bardzo zawiłych metod odlewniczych, lecz i tak odlaną bryłę należy obrobić do końcowego wyglądu, usuwając naddatek surowca w postaci nadlewów.

Inną możliwością może być tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona nowoczesna technologia pozwala na bardzo skrupulatną obróbkę metali, lecz nie tylko, możliwe jest ją używać także do obróbki drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki mamy ogromną dokładność wykonania, jak też powtarzalność form. W tym artykule powiemy ci więcej o jakże często stosowanej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Prosta definicja obróbki skrawaniem

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się zbędnego materiału, aż do uzyskania odpowiedniej formy. Ta technika obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż aby otrzymać dany kształt powinno się po kolei redukować warstwy zbędnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to proces, który można wykonać za pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednak nowym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne metody, lecz też pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich zaletą jest dokładność, z jaką obrabiają obiekty. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyny możemy wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

maszyna cnc

Czym jest gładzenie?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce elementów wymagających wysokiej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się często otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Należy pamiętać, że ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania znajdują się głównie: wysoką precyzję umożliwiającą dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, jak również wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Zapoznaj się również z naszym tekstem Do czego służy obrabiarka CNC.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy kilka metod obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

-Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu dzięki ruchowi jedynie jednego fragmentu noża. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru ostrza.

– Obróbka kształtowa

W danym wypadku kształt powstaje dzięki odwzorowaniu w materiale obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

– Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje w tym samym czasie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże może być to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto używane rozwiązanie.

obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj podzielone są ze względu na dokładność.

1. Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie górnych warstw i przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny ze względu na optymalizację i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

2. Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap podczas obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie uzyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

3. Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest również wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło informacji: https://maszzap.com.pl/honowanie/