Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?


Sporadycznie na drodze przydarzy nam się małe zderzenie i wtedy w karoserii powstaje wgniotka. Tego typu wgniotki zazwyczaj wyglądają mało urodziwie i na dodatek zmniejszają koszt pojazdu. Coraz popularniejsze są bezinwazyjne sposoby wyciągania wgniotek w nadwoziu. Dzięki nim auto może wyglądać jak nowe i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedykolwiek doszło do wypadku. W jakich przypadkach możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaki sposób powinieneś postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy stosowana jest w kwestii tych elementów auta, do których istnieje opcja aby się bez problemu dostać od środka. Jest to najczęściej maska czy też klapa bagażnika. Do tego typu wyciągania wgniotek konieczne jest zastosowanie właściwego osprzętu. Pracownicy warsztatu potrzebować będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, rozmiarach i końcówkach oraz dźwignie, czyli inaczej heble. Typ zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Za pomocą miękkich młotków, które mają podbijaki i właściwie dostosowanych hebli, karoseria jest masowana w taki sposób, żeby przybrała swoją początkową formę. Sprzęty, które potrzebne są do zastosowania tego typu masowania nie są tanie i lepiej oddać samochód do fachowców w Krakowie, którzy bezproblemowo pozbędą się z niego wgniotek. W Krakowie profesjonalna firma, posiadająca wieloletnie doświadczenie to Eurograd – wyciąganie wgniotek.

PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?

Jeśli nasze auto ma wgniecenia, jednak nie lakier jest bez skazy to można wykorzystać metodę PDR a więc likwidowanie wgnieceń bez malowania blachy. Na samym początku trzeba pozbyć się zatłuszczeń i oczyścić interesujące nas miejsce, a kolejno położyć na to miejsce specjalny klej i doczepić odpowiedni sprzęt. Za pomocą tego przyboru wyciąga się widoczne wgniecenia blachy. Po pełnym naprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można usunąć klej za pomocą zmywacza.

Dużym plusem tej metody jest na przykład brak konieczności pozbywania się jakiegokolwiek z komponentów. Co więcej, może być wykorzystywana w razie usuwania wgniotek po gradobiciu.

Tej metody lepiej nie wykorzystywać samemu w garażu ponieważ wymaga ona pewnych umiejętności i nietaniego osprzętu. Zdecydowanie lepiej jest oddać auto w ręce fachowców, których z pewnością znajdziesz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który możesz spróbować samodzielnie, jest wykonanie gwałtownej zmiany temperatur. W tym sposobie w pierwszej kolejności trzeba nagrzać wgniecioną blachę – na przykład za pomocą suszarki – a kolejno szybko ją ochłodzić. Do tego wykorzystuje się przeważnie suchy lód oraz sprężony dwutlenek węgla. Blacha wskutek sporej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma mimo wszystko niewielką wadą – przeważnie w trakcie takiego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne malowanie go.

Jeśli wciąż nie jesteś pewien tego, czy uda Ci się samemu usunąć wgniotki z auta – zostaw to fachowcom. W Krakowie z pewnością znajdziesz warsztat, który zrobi to bardzo dobrze.