Do czego służy obrabiarka CNC?


W różnorakich branżach wykorzystuje się różne metody obrabiania stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału elementów. Może się jednakowoż wydawać, że od dziesiątek lat na rynku rządzi nieustannie technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej zabiegi. Dowiedz się więcej odnośnie tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może pochwalić się tak znaczącą renomą.

Obróbka skrawaniem

Pokrótce sprawę tę tłumacząc, mówimy tutaj o metodzie obróbki polegającej na pozbywaniu się niedużych fragmentów tworzywa z obrabianego elementu. W związku z tym bardzo szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem umożliwia znaczną powtarzalność prac, a zatem wszelkie produkty będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to następna istotna zaleta tej technologii.

Frezowanie CNC

Jednym z zabiegów, które mogą pochwalić się przynależnością do technologii CNC, jest warte uwagi frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, proces ten odbywa się przy pomocy frezarki. Czynność polega na ruchach zarówno poszczególnych części frezarki mających za zadanie usuwanie części materiału, jak i przedmiotu, który został poddany obróbce. Dzięki temu frezowanie CNC jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym i precyzyjnym.

Toczenie CNC

Tutaj także mówimy o jednej z metod obróbki skrawaniem. Tym razem urządzenie odpowiadające za ten zabieg (jest to tokarka) praktycznie nie wykonuje jakichkolwiek ruchów – zabieg opiera się na poruszaniu się przedmiotu obrabianego. W przypadku tej metody precyzja jest priorytetem, ale również powtarzalność wszystkich tworzonych w ten sposób elementów. Jak w związku z tym przedstawiliśmy, każda metoda obróbki skrawaniem jest niezwykle skuteczna i to właśnie temu czynnikowi może zawdzięczać swoją znakomitą opinię w całej Polsce w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – dostępność

W dzisiejszych czasach coraz więcej zakładów decyduje się na wspomniane metody. Biorąc pod uwagę długą listę plusów, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, gdyż gwarantuje efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Źródło: Kinstal-CNC