Dlaczego warto zainwestować w system nawadniania kropelkowego


Nawadnianie kropelkowe z to z pewnością wielkie udogodnienie podczas pielęgnacji roślin, ponieważ  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza utratę wody, a więc koszt utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst aby dowiedzieć się jak przebiega montaż takiego nawadniania, jakie są jego plusy oraz wady, czy jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania roślin poprzez krople wody, które są podziemne i dozowane centralnie w sąsiedztwo korzeni. Taka technika nawadniania pozwala na perfekcyjne nawodnienie gleby lub ziemi uprawianej w zgodzie z potrzebami roślin. W takim systemie podlewania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Należy również dodać , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to korzystna inwestycja pamiętaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Ponadto podlewanie ręczne jest bardzo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając dobre ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to powody, przez które właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na montaż systemu automatycznego podlewania.

Jak dużo kosztuje system nawadniania kropelkowego?

Dla ogrodu o powierzchni około 1000 m2 koszt zamontowania automatycznego a także sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielna cena  montażu to około 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne to koszt od około 200 zł do ponad 1000 zł, potem powinniśmy wydać około 250 złotych  za 50 m węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Jak dużo wody pobiera nawadnianie kropelkowe

Faktem jest, że woda, która jest pobierana przez system nawadniania kropelkowego dopasowany jest do potrzeb ogrodu, klimatu i pogody. W warunkach, które panują w naszym kraju trawnik będzie wymagał około 5 mm wody przez dzień. 

Nawadnianie kropelkowe –  potencjalne zastosowania w ogrodzie

Dawniej linie kroplujące stosowało się głównie w uprawach pod osłonami czyli w szklarniach oraz tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wciąż jest to najważniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę zarówno roślin jadalnych, czy też ozdobnych. Można je instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także aby nawadniać rośliny na balkonach czy też tarasie które zostały posadzone w pojemnikach. Bezsprzecznie system nawadniania kropelkowego roślin w pojemnikach ogromnie ułatwiają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także podczas dostarczania wody jednostkowym roślinom, nie nadaje się jednak do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinami. Z tego właśnie powodu nie stosuje się go aby podlewać trawnik czy też roślin okrywowych.

Jakie wyróżniamy plusy i wady systemu nawadniania kropelkowego?

Linia, która kropluje jest wyposażona w kroplowniki, umiejscowione tuż przy uprawianych roślinach. Woda, która stopniowo spływa w glebę jest efektywnie pobierana za pomocą korzeni roślin. Procesem możemy sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na zaplanowanie oraz pracę w zgodzie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna bo linia kroplująca zmniejsza straty wody nawet o 65 procent Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej pogody bądź anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu ryzyko poparzenia liści w upalne dni czy też pojawienie się chorób grzybowych jest ograniczone. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.