Czym się różni ukulele sopranowe od tenorowego i które będzie dla Ciebie idealne?


Jeśli dopiero co wymyśliłeś, że zaczniesz naukę gry na ukulele to pewnie wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i wyskoczyło Ci kilka różnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale istnieje również kilka innych rodzajów, przykładowo koncertowe lub basowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a świeżo upieczony ukulelista może mieć spory problem przy kupieniu odpowiedniego instrumentu.

Ukulele sopranowe czy tenorowe – czym się różnią?

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to dźwięk. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe dla odmiany będzie cechowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to rozmiar. Ukulele sopranowe jest najdrobniejszym z rodzajów ukulele i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe za to jest nieco większe bo jego wymiar to aż 66cm. To ukulele powinno być doskonałe dla osób, które już umieją na nim grać lub wcześniej miały kontakt z gitarami. Będzie też idealne dla osób o grubszych palcach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że oryginalne ukulele zawsze posiada 4 struny. Na rynku można zobaczyć ukulele mające 6 strun, jednak nie jest to standardowe ukulele a guitalele.

Ostatnia już różnica, która ma związek trochę z rozmiarem instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne rodzaje ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe będzie miało mniej progów niż to tenorowe. Przeważnie to mniejsze ma 12-15 progów, a większe od 17 do 19. Można tu również powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, dłuższe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele najczęściej robione jest z drewna. Tutaj można wskazać kilka najczęściej spotykanych typów, takich jak mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Jednak drewno nie jest jedynym materiałem, z jakiego jest wykonywane ukulele. W sklepach znajdziesz również instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Oprócz tego istnieją także takie zrobione ze sklejki. Są niemal dwukrotnie tańsze niż te drewniane.

Materiał, z którego jest wykonywane ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, na przykład instrument wykonany z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma bardziej wyraźną barwę niż to które jest drewniane. Różnica pomiędzy dźwiękiem ukulele drewnianego a tego ze sklejki jest nieznacząca.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Wybierając ukulele należy najpierw zdecydować się na doskonały dla nas model. Ukulele sopranowe jest malutkie i definitywnie nie będzie pasowało osobie o dużych dłoniach i większych palcach. Prawdopodobnie może mieć trudność z chwytami. Prawdopodobnie będzie doskonałe dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, dlatego jest to raczej typ dla umiejących już grać muzyków, opcjonalnie dla tych z większymi palcami.

Następną kwestią jest tworzywo,z jakiego jest wykonane ukulele. Jeżeli instrument ma być dla dziecka, lub będziemy z nim podróżować, lepszą opcją może być obejrzenie ukulele z tworzywa sztucznego, ponieważ jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne czy rysy. Trzeba jednak uwzględnić wtedy, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli natomiast oglądamy ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – może warto jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Jest ono prawie dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego drewnianego.

Ostatnią istotną kwestią jest sprawdzenie czy instrument jest poprawnie wykonany. Ważne jest to, czy każde złączenie jest perfekcyjnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie rzeczy mają duży wpływ na komfort grania, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do tego, że początkujący bardzo szybko się zrazi.