Czym różnią się pamięci masowe i dlaczego do domu potrzebujesz innej niż do firmy?


Pamięć masowa jest używana do przechowywania na niej plików. Pamięcią masową jest przede wszystkim dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale istnieją też pamięci masowe na nośnikach danych. Popularne nośniki danych to na przykład płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą idealne do domu, a jakie dla korporacji?

Pamięć operacyjna a masowa

Pamięć masowa służy do przechowywania danych nieprzerwanie. Chodzi o to, że nie jest istotne czy wyłączysz komputer, wymontujesz dysk, przełączysz go do innego komputera, a potem znowu zamontujesz w pierwszym komputerze, baza danych, którą zapisałeś będzie tam wciąż. Dopóki ich nie pousuwasz. 

Pamięć operacyjna natomiast resetuje się zawsze kiedy wyłączasz komputer. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu zapisujesz ją na nowo, a ona przy zamykaniu znowu się wyczyści. Wynika to z tego, że użytkowana jest do robienia działań w danym momencie.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny użytkownik pamięci masowej zapewne nie potrzebuje dużych zabezpieczeń albo nośników danych, które przechowują bardzo duże ilości GB. Dla używania w domu bardzo dobrze nada się flash USB lub karta pamięci. Obydwa możemy znaleźć w różnych wielkościach i są dostępne w każdym sklepie z komputerami lub supermarkecie. Pamięć flash USB pojawia się również z opcją szyfrowania – jest to dobre możliwość dla użytkowników, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Powyższe opcje będą wystarczające jeżeli chcesz zewnętrznego nośnika danych aby kopiować na niego pliki takie jak zdjęcia, filmy czy muzyka. Jest to także dobre zabezpieczenie od utraty tych baz z komputera.

Zostaje również kwestia pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Istnieją dyski HDD i SSD. Dysk SSD kosztuje dużo więcej, ale jest zasadniczo solidniejszy i szybszy. Jeżeli planujemy zwiększyć pamięć sprzętu wystarczy nabyć dysk HDD, ale jeżeli chcielibyśmy przyspieszyć jego pracę warto zakupić dysk SSD. Taka pamięć masowa jest wkładana na stałe w komputerze. W komputerach do użytku domowego pasują obydwie pamięci masowe. Wszystko zależy od tego czy komputer służy nam do przeglądania internetu i przeglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które potrafią mieć duże wymagania co do sprzętu.

Jaka pamięć masowa do firmy?

Jeżeli na co dzień zarządzasz firmą to na pewno masz zupełnie inne standardy pod względem pamięci masowej niż prywatny użytkownik. Bezwzględnie ważniejsza jest kwestia zabezpieczenia plików, które będą tam wrzucane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed błędami pracowników jak i przed wirusami. Powinno się również pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy istnieje, jeśli tak to jak to wygląda, czy jest automatyczne czy samemu trzeba o tym pamiętać. W dodatku w korporacji istotne jest aby wszystkie komputery śmigały szybko i bez zakłóceń. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych firmach w biurach graficznych oraz IT o wiele trafniejszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Wykorzystują one dostęp do sieci ale tylko dla wybranych sprzętów. Sposób ten jest tańszy i zdecydowanie bezpieczniejszy niż korzystanie z chmury.

W przypadku gdy chcesz zapoznać się szerzej z tematem, sprawdź Data Experts – serwery pamięci masowej.