Co to jest metoda Carla Orffa?


Każde dziecko dorasta w swoim tempie. W żłobkach i przedszkolach bardzo ważne jest, żeby maluchy czuły się bezpiecznie, dzięki temu chętniej bawią się z innymi i korzystają z przygotowanych zabaw grupowych. W pedagogice bowiem, istnieje dużo metod na to, żeby dzieci poznawały lepiej otaczający je świat, poprzez łatwo przyswajalne formy, jak np. zabawa, ruch czy praca grupowa. Należy wobec tego wiedzieć, na czym opiera się metoda Carla Orffa.

Kim był Carl Orff i jaką metodę stworzył?

Carl Orff był niemieckim kompozytorem i pedagogiem. Opatentował on metodę muzycznego wychowania dzieci. Oparta jest ona przede wszystkim na śpiewie i graniu na instrumentach perkusyjnych. Ma ona doprowadzić przede wszystkim do wytworzenia u najmłodszych ekspresji w muzyce a także wyczucia rytmu. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż od najmłodszych lat muzyka jest obecna w naszym życiu codziennym – jest wykorzystywana do poznawania języka ojczystego i języków obcych. Jest pomocna dla dzieci w rozwoju duchowym, emocjonalnym oraz fizycznym. Reprezentacyjnym przykładem jest stosowanie muzyki przez wychowawców w przedszkolach i szkołach podstawowych w trakcie WF-u albo korzystanie z piosenek na zajęciach z języka angielskiego, przez co dzieci szybciej uczą się kolejnych słówek. Ważna jest zarówno sama muzyka jak i taniec, śpiew i gra na instrumentach. Muzyka jest potrzebna we wszystkich istniejących formach.

Metoda Carla Orffa – gdzie się ją stosuje?

Ma ona zastosowanie zwłaszcza we wczesnym etapie rozwoju najmłodszych. Ten moment jest bez wątpienia najważniejszy u każdego dziecka. Dziecko wówczas poznaje świat, czerpie z niego wiele inspiracji, poznaje funkcjonowanie w grupie a także samodzielnie. Muzykę wykorzystuje się nie tylko w celach wyłącznie naukowych zaprezentowanych wcześniej, ale także w trakcie odpoczynku, po to by maluchom prościej było się skupić przy delikatnych dźwiękach. Metoda Carla Orffa jest bardzo ważna i wykorzystywana zdecydowanie częściej przez nauczycieli. Dobrze zatem zanim wybierzemy placówkę dla swojego malucha, sprawdzić, czy przedszkole lub szkoła ją stosuję. Przedszkole niepubliczne w Toruniu, czy inne przedszkola w większych miastach takich jak Wrocław czy Kraków, coraz częściej na swoich stronach internetowych podają informację o stosowaniu tej metody, aby zachęcić i zapewnić rodziców o tym, iż ich dziecko trafi w dobre ręce i będzie miało pełne spectrum rozwoju.