Ciężarówki napędzane gazem – zalety tego rozwiązania


Istnieje mnóstwo przyczyn dlaczego ciągniki napędzane benzyną to w dalszym ciągu ulubiony pojazd właścicieli firm. Mimo to w ostatnim czasie na rozgłosie zyskuje biogaz. Postaramy się opisać Ci najpopularniejsze zalety tej możliwości napędu. Zobaczysz jak pojazdy na gaz ziemny dbają o twój czas i finanse na masę sposobów.

Artykuł został opracowany na podstawie informacji zebranych na stronie firmy www.elpigaz.com, lidera na rynku w tej dziedzinie.

Czym tak właściwie są ciężarówki na gaz?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast tradycyjnej instalacji LPG. Ciężarówki CNG mają układ napędowy zasilany gazem ziemnym, czyli metanem. Szczególnie często jest to wybierane do dużych pojazdów transportowych, ze względu na swoje liczne zalety.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w odniesieniu do oleju napędowego jest znacząco niższa, może sięgać nawet 30%. Jednym z powodów jest brak akcyzy na LNG. Prawo w Polsce zwalnia także takie pojazdy z opłaty emisyjnej. Kluczowym czynnikiem jest nie tylko ograniczenie dużej liczby opłat, ale także niewielkie spalanie biogazu. Ustalono, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w częstej eksploatacji ciężarówki, która przyczynia się do wzrostu popularności tej metody napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Szereg państw na zachodzie  wzywa przewoźników używania mniej inwazyjnej dla środowiska metody transportu. Dla użytkowników dobrych dla środowiska rozwiązań znoszone bądź zmniejszane są koszty opłat drogowych. Firmy używające pojazdów na LNG mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Natomiast w przypadku przewożenia towarów do Włoch ekologiczne pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to znaczna oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Wybór ciężarówek napędzanych gazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko działania, które mają zmniejszyć zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach. Instalacja CNG jest wyjątkowo przyjazna dla otoczenia. Przede wszystkim w trakcie jego spalania nie są wydzielane dymy oraz substancje rakotwórcze, również emisja dwutlenku węgla jest znacznie zmniejszona w porównaniu do innych typów silników.

Z jakich względów opłaca się zdecydować na ciężarówki CNG?

Układ wykorzystujący metan ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo bezpieczny. Ryzyko, że substancja wybuchnie jest wyjątkowo niskie, gdyż gaz ziemny wyróżnia się wysoką temperaturą samozapłonu. Dzięki temu można też korzystać z parkingów podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny i można na nim przejechać większy dystans. Substancja jest opłacalna. Koszty są porównywalne do zwykłego paliwa, niemniej metan ma lepszą wydajność.