Ciężarówki napędzane gazem – zalety tego rozwiązania


Istnieje mnóstwo przyczyn dlaczego ciągniki napędzane benzyną to w dalszym ciągu ulubiony pojazd właścicieli firm. Mimo to w ostatnim czasie na rozgłosie zyskuje biogaz. Postaramy się opisać Ci najpopularniejsze zalety tej możliwości napędu. Zobaczysz jak pojazdy na gaz ziemny dbają o twój czas i finanse na masę sposobów. 

Artykuł został opracowany na podstawie informacji zebranych na stronie firmy www.elpigaz.com, lidera na rynku w tej dziedzinie.

Niski koszt paliwa 

Cena biopaliwa w odniesieniu do oleju napędowego jest znacząco niższa, może sięgać nawet 30%. Jednym z powodów jest brak akcyzy na LNG. Prawo w Polsce zwalnia także takie pojazdy z opłaty emisyjnej. Kluczowym czynnikiem jest nie tylko ograniczenie dużej liczby opłat, ale także niewielkie spalanie biogazu. Ustalono, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w częstej eksploatacji ciężarówki, która przyczynia się do wzrostu popularności tej metody napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Szereg państw na zachodzie  wzywa przewoźników używania mniej inwazyjnej dla środowiska metody transportu. Dla użytkowników dobrych dla środowiska rozwiązań znoszone bądź zmniejszane są koszty opłat drogowych. Firmy używające pojazdów na LNG mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Natomiast w przypadku przewożenia towarów do Włoch ekologiczne pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to znaczna oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Wybór ciężarówek napędzanych gazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko działania, które mają zmniejszyć zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach.